Vizsolyi Kőfejtő
A vizsolyi kőfejtő geológiai bemutatóhely, mely a földtörténeti harmadkorban, a miocén kori vulkanizmus eredményeként alakult ki.
A kőfejtő érdekes látnivalókat kínál: megfigyelhető, hogyan alakították át a vulkáni forró gőzök finom, kerek szemcsékké a riolittufát.
A földtörténeti harmadkor vulkáni tevékenységének eredményeként eleinte riolitláva, majd riolittufa került a felszínre. Ezt követően a vulkáni utóműködés keretében Vizsoly térségében számos ponton forró gőzök és gázok – ún. fumarolák – törtek fel, a felszín közelében gyakran tölcsérszerűen kiszélesedő nyílásokon át. A kifelé áramló gázok és gőzök a tölcsérekben lévő finom szemcséjű törmeléket folyamatosan mozgatva, lekerekített szemcséket alakítottak ki. Ez az anyag minőségében jól elkülöníthető a tölcsérek falát alkotó riolittufa kőzettömbtől.
A vizsolyi kőfejtőben fejtett könnyű testsűrűségű, jól faragható tufa kőzetet a lakosság az elmúlt évszázadok során falazóanyagként, valamint vakolásra és padlásszigetelésre hasznosította.
A geológiai bemutatóhely szabadon látogatható.